Damlaya damlaya göl olur kompozisyon

Damlalardan Göl Oluşturmak

Ufak ufak birikimler yaparak daha büyük miktarlara ulaşılabilir. İnsanlar hayatları boyunca ihtiyaçlarını karşılamak için çalışırlar. Çalışırken az da olsa birikim yapmak daha büyük ihtiyaçlarını karşılamak için gereklidir. Sadece çalışanlar değil, herkes kendine göre birikim yapabilir.

Bir öğrenci harçlığının bir kısmını kumbaraya atarsa, gün gelir kumbaradaki para ile istediği bir şeyi alabilir. Damlalar göle dönüşür. Örneğin Bir baba her ay maaşını alınca 100 TL birikim yapsa, bir sene sonra 1200 TL birikim yapmış olur ve bu para ile kışlık odun kömürünü ya da başka bir ihtiyacını karşılar. Bir öğrenci bisiklet almak istiyorsa harçlıklarını biriktirerek bu amacına ulaşabilir. Az gibi görünen ve önemsenmeyen miktarlar zamanı gelince bir göle, denize dönüşebilir. Önemli olan damlaları değerlendirmek ve bu damlalardan bir göl hayal etmektir. Hayatın bizlere neler getireceğini bilemeyiz. Bu nedenle kötü günler için de birikim yapılabilir.

İhtiyaç ve istekleri karşılamak bazen zor olabilir. Herkesin kendine göre listesi farklı olabilir. Bu nedenle hayatımızın her döneminde kendimize göre birikimler yapmalıyız. Az demeden önemseyerek buna dikkat etmeliyiz. Unutmayalım ki birik yapmak sadece para ile olmaz. Bilgi de birikim gerektirir.

Etiketler