Ağaç Yaş İken Eğilir Kompozisyon

İnsanların yetişkinlikte edindiği bilgi, eğitim, kültür gibi tüm unsurlar küçük yaşlarda aldığı eğitim ile oluşmaktadır. Her türlü bilgi birikiminin aslında bir de temeli vardır. Bu temel insanların öğrenmeye en elverişli zamanları olan çocukluk yaşlarında atılmaktadır. Temel sağlam olunca bina de sağlam olmaktadır.
Her işin bir zamanı, her olayın meydana gelebilmesi için uygun şartların oluşması gerekir. Bir ağaç dalını eğmek istediğiniz zaman onu yaşken eğebilirsiniz. Ağaç dalı kuruduktan sonra eğilmez; eğmeye kalkarsanız kırılır. Bu nedenle çocukların sosyal ve kültürel açıdan gelişmesi için, eğitim ve iş hayatında başarılı olabilmeleri için, meslek seçimini doğru yapabilmeleri için, kısacası hayatta başarılı ve donanımlı olabilmeleri için eğitimlerine gereken önemi vermek gerekmektedir. Onların yetişkin olduktan sonra öğrenecekleri, çocukluk çağlarındaki gibi hızlı ve kalıcı olmamaktadır.
Gerek sağlıklı ve bilgili toplumun oluşmasında, gerekse bireyin kendi gelişim ve kariyerinde, küçük yaşlarda aldığı eğitim ve öğretim etkili olmaktadır. Bu bilinci hem çocukların hem de ebeveynlerin taşımaları ve buna göre hareket etmeleri önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Damlaya damlaya göl olur kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler